Prostor nazvaný Paluba Hamburk byste marně hledali v severoněmeckém městě. Jde totiž o veřejné prostranství u bočního vchodu na hlavní vlakové a autobusové nádraží v Plzni. Toto místo, kudy do Plzně každodenně vstupuje nejvíce lidí, dlouhé roky chátralo. Brána do Plzně si proto zasloužila dostatečně reprezentativní vzhled. Jsme rádi, že jsme se na jeho podobě mohli podílet i my.
Stopy po socialistickém plánování
Nikoho zřejmě nepřekvapí, že zmiňovaná lokalita dostala nejvíce zabrat mezi 80. a 90. léty minulého století. Tehdy vyvrcholilo znehodnocení Plzně socialistickým plánováním a stavbou budov málo slučitelných s městem. Už zhruba 15 let se však Plzeň snaží tuto centrální oblast revitalizovat a pomyslné bráně do města dát vzhled, jaký si zaslouží. Mimo jiné také vybudováním bočního vstupu do hlavního vlakového nádraží z ulice Šumavská. Pro návštěvníky tento vchod znamená lepší přístupnost k trolejbusovým a tramvajovým linkám. O to více lidí se zde nyní koncentruje a o to více byla změna žádoucí.
Obrat k lepšímu
Město Plzeň má s územím dlouhodobé plány. Aby se však nečekalo na dokončení zásadních projektů, rozhodlo se vedení města pro modulární řešení „pop-up“ architekturou. Projekt Paluba Hamburk je tedy dočasným řešením a tvoří jej soubor 3 bloků kontejnerových sestav – info, gastro, cyklo.
My jsme se ve spolupráci s Projectstudio8 pustili do ústředního bloku s turistickým informačním centrem, galerií, vyhlídkovou terasou a věží. Tvoří jej 10 modulů, každý o rozměrech 2,5 x 6 metrů. Přízemí s infocentrem je bezbariérové. Druhé patro je věnováno prostoru pro prezentaci významných projektů města. O pár schodů výše se pak mohou návštěvníci kochat pohledem z dvanáctimetrové vyhlídkové věže.
Více fotografií si můžete prohlédnout v referencích.