Schéma výuky STEM na tabuli

STEM. Když klasická výuka nestačí

“Takový je příští věk, jak jsou vychováváni příští jeho občané.” (J. A. Komenský)

Komenský již před mnoha lety mluvil o škole jako o tvořivé dílně, ze které vyjdou jedinci dobře připravení na život. Při výuce je třeba uplatňovat úkoly a cvičení na rozvoj tvořivosti. A jak tvořit v dnešní době? Přece digitálně! A proto vznikla zážitková výuka STEM.

STEM. Co to je?

STEM je novodobý vzdělávací koncept, který využívá přirozené blízkosti čtyř oborů, jejichž názvy daly konceptu jméno. Přírodní vědy (Sience), technika (Technology), technologie (Engeneering) a matematika (Mathematics). Jak to celé funguje? V případě STEM se přírodní vědy, technika, technologie a matematika nevyučují odděleně. Naopak se využívá jejich synergie. A cílem je řešení reálných problémů.

Schéma výuky STEM na tabuli

Proč STEM?

Klasická výuka v dnešní době nedokáže dostatečně pružně reagovat na technologické inovace a měnící se problémy z vědeckého a technického světa. Proto je vzdělávání ve STEM oborech čím dál tím důležitější. V rámci našich projektů školních interiérů se s tímto přístupem k výuce setkáváme často.

Jak vypadá výuka STEM v praxi?

V létě roku 2020 jsme kompletně zařídili interiér Základní školy Zličín. Kromě řady odborných učeben, kmenových učeben, knihovny, jídelny a kabinetů jsme vybavili také učebnu robotiky a polytechniky. Pro žáky zřejmě nejzajímavější místnost z celé školy… Žáci si zde v rámci výuky STEM ze speciální stavebnice sestaví vlastního robota, kterého pomocí počítače naprogramují. A pak ho ovládají dálkovým ovladačem. K tomu využívají herní pole umístěné na nízkých skříňkách.

Učebnu robotiky a polytechniky v ZŠ Zličín jsme vybavili dílenskými stoly od českého výrobce kovového nábytku POLAK CZ. Jsou velmi odolné hrubému zacházení a hlavně jsou vhodné jak k samostatné práci, tak k práci ve skupinkách.

Nahlédněte, jak v dnešní době může vypadat moderní učebna pro moderní výuku…

dílenské stoly a atypický nábytek od MY DVA

Autor: Pavlína Sobolová

Další články